Legislativul de Alba Iulia a aprobat astazi, in cadrul sedintei de consiliu local, plata contributiei din bugetul local al municipiului la Asociația de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local , pe anul 2014. Pentru anul in curs contributia se ridica la aproximativ 3,8 milioane euro.
Aproape 17,5 milioane lei reprezinta contributia municipiului Alba Iulia, pe acest an, la Asociația intercomunitara de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local. Din suma totala, aproximativ15,4 milioane leisunt pentru cheltuielile neacoperite ale operatorului de transport, iar 2 milioane lei de lei este contribuția privind gratuitățile acordate pentru anumite categorii de persoane. Potrivit directorului Aida–TL, Dorin Nistor, la capitolul cheltuieli s-a luat în calcul media cheltuielilor reale pe 11 luni ale anului 2013, la care s-a aplicat un indice de inflație de 1,55%, precum și creșterea accizei la carburant de la 1 aprilie 2014, anunțată de Guvernul României. La gratuități s-a calculat și creșterea numărului de persoane care beneficiază de aceste facilități față de 2013, având în vedere introducerea gratuității la șomeri. Alesii locali au aprobat in unanimitate acest proiect de hotarâre.