Cand veti merge la benzinarie anul viitor, pregatiti-va pentru o cheltuiala mai mare. De la 1 ianuarie, vom plati mai mult pentru combustibil, chiar daca Guvernul a amanat cu trei luni taxa suplimentara la benzina si motorina.
De la începutul anului viitor, litrul de benzină se va scumpi cu 10 bani şi va putea fi cumpărat cu 5,7 lei. Astfel, pentru un plin de benzină de 50 de litri, românii vor plăti 285 de lei, cu 5 lei mai mult decât acum.
În ceea ce priveşte motorina, preţul unui litru va ajunge la 5,9 lei, de la 5,8 lei în prezent. Aceasta înseamnă că un plin va costa aproape 300 de lei. Majorarea este cauzată de schimbarea formulei de calcul a accizei, în funcţie de rata inflaţiei.