Cunooscuta drept ziua pacalelilor ziua de 1 aprilie vine din pacate cu vesti proaste pentru romani. Inceputul lunii va aduce un val de scumpiri la utilitati si carburanti.
Nicolae Havrileţ, preşedintele Autorităţii Nationala de Reglementare în Energie, a declarat că de la 1 aprilie va fi o creştere de 2% a preţului la gazele naturale la consumatorii casnici, şi cu 5% la consumatorii industriali din piaţa reglementată, adăugând că nu se are în vedere o creştere a preţului la energie electrică. Pregătiţi-vă, se scumpesc și carburanţii. Peste nici două săptămâni, când Guvernul va introduce acciza de şapte eurocenţi, benzina şi motorina vor fi mai scumpe, cu 41 de bani pe litru. Astfel că litrul de benzină va costa 6,2 lei, iar de motorină 6,5 în medie. Începând cu data de 1 aprilie, românii care vor ajunge la pompă trebuie să ştie că pentru un plin de benzină de 50 de litri vor trebui să scoată din buzunare cu 25 de lei mai mult faţă decât plătesc acum.Majorarea apare într-un document oficial de la Ministerul de Finanţe. Scumpirea carburantilor inseamna automat si o scumpire a produselor alimentare. Tot de la 1 aprilie se scumpeşte şi pachetul de ţigări cu 50 de bani.