La Scoala Mihai Eminescu din Alba Iulia a avut loc, astazi, a sasea editie a proiectului „Ziua fara uniforme. Ziua darului”. Scopul a fost de a veni in sprijinul a 25 de copii, elevi ai institutiei de invatamant, cu o situatie materiala precara.
Aflat la a șasea ediție, proiectul „Ziua fara uniforme. Ziua darului” își propune sensibilizarea elevilor în legătură cu unii semeni mai puțin norocoși, dar și întâmpinarea nevoii de libertate, prin prezența la cursuri într-o zi fără a purta uniformă.
Astfel, la ediția de anul acesta, cu ocazia sărbătorilor de iarnă,elevii de la Școala Mihai Eminescu din Alba Iulia au donat o sumă simbolică, de minim 5 lei, pentru colegii lor cu o situație materială precară, în schimbul căreia au avut permisiunea de a veni la școală fără uniformă.