Duminica, 13 iulie, are loc în Luncile Prigoanei sărbătoarea păstoritului de pe Valea Sebeșului. E vorba de a 40-a ediție a Festivalului Păstoresc “Zi Bade, cu fluiera”.
Sărbatoarea e o continuare a nedeilor de odinioară, care marchează urcatul oilor la munte, perioadă în care se incheie convenții între crescătorii de oi în vederea păstoririi în bună înțelegere. Se aleg, dintre cei mai vrednici gospodari, șefii de munte, se tocmesc ciobanii și băcițele. Nu în ultimul rând, tot în această perioadă se stabilește planul pentru noul sezon, când se curăță pășunile, se strâng proviziile de lemne și se repară stânile vechi. Ajunsă la a 40-a ediție, sărbătoarea sătenilor din Șugag va cuprinde un grandios spectacol folcloric susținut de artiști din județele Alba și Sibiu. Își vor da concursul formaţia de fluieraşi a comunei Jina, judeţul Sibiu, Ansamblul Vinţana din Vinţu de Jos, Ansamblul Căminului cultural al comunei Săliştea, județul Sibiu, formaţia de fluieraşi a comunei Şugag, formaţia “Adi Străulea” din Sibiu, precum și soliștii Eugen Mihăilă, Maria Filimon, Bogdan Cioran și Codruţa Roden.