Odata cu adjudecarea trofeului si a medaliilor de campioni judeteni, in data de 1 martie 2014, Viitorul Abrud si-a castigat si dreptul de a participa la turneul zonal al Cupei Hagi Danone. Competitia va avea loc la Alba Iulia pe stadionul Cetate in perioada în perioada 10-11 mai.
În turneul zonal organizat la Alba Iulia, al Cupei Hagi – Danone 2013-2014 din acest an competițional, jucători născuți în anul 2002 și mai mici, vor participa șase echipe: AS Viitorul Abrud , CS Alma Sibiu , AS Unirea Tărlungeni, Oska Sfântu Gheorghe, AFC Odorheiu Secuiesc, ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș. Cele șase echipe vor fi împărțite în două grupe a câte trei echipe, tragerea la sorți urmând a avea loc vineri după-masă în prezența delegatului de la fiecare echipă. Turneul se va juca simultan pe două terenuri. Dacă anul trecut, Unirea Juniors Alba Iulia a obținut locul II la faza zonală organizată la Sibiu, anul acesta sperăm ca avantajul terenului propriu să fie „cu noroc” pentru abrudeni, care vor evolua fără cel mai bun jucător al lor din faza județeană, Radu Pocol, transferat între timp la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”.La eveniment este asteptat sa participe si presedintele Federatiei Romane de Fotbal, Razvan Burleanu.