Trei școli gimnaziale din Alba în top 50 la nivel național
Published
12 ani ago
on
By
Ministerul Educației a intocmit un top a celor mai bune scoli gimnaziale in functie de media de la absolvire și de cea a examenului national. In respectivul clasament in primele 50 de locuri se regasesc si trei scoli din Alba.
In topul celor mai bune 50 de scoli gimnaziale din Romania se regasesc si trei scoli din Alba: Școala “Sfântul Iosif” Alba Iulia pe locul doi, Liceul de Arte ”Regina Maria” Alba Iulia pe locul 13 și Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș pe locul 21. Clasarea scoli Sfantului Iosif pe locul doi, cu media de absolvire de 9,85 și cea de la examenul de evaluare de 10, nu este relevantă deoarece la aceasta unitate de invatamant un singur elev a sustinut evaluarea. La Liceul de Arte din Alba Iulia au sustinut evaluarea doar trei elevi iar media de absolvire a fost 9,54 şi cea de la evaluare de 9,56 iar la Colegiul Național “Lucian Blaga” Sebeș au dat examenul 60 de elevi, media de absolvire fiind de 9,43 şi media la examenul de evaluare de 9,43. La nivel judetean pe langa cele trei scoli au mai fost obtinute medii mari la la Colegiul Național “Inochentie Micu Clain” din Blaj , Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Alba Iulia Blaj şi Colegiul Național “Avram Iancu” Cîmpeni .