Trei firme din Alba amendate pentru munca la negru
Published
12 ani ago
on
By
Inspectorii ITM Alba au continuat saptamana trecuta controalele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. In urma controalelor au fost descoperiti patru persoane angajate fara forme legale.
Trei firme din Alba au fost sancţionate de inspectorii ITM, în perioada 3-7 februarie, pentru munca la negru. Firmele care au primit amenzi pentru aceasta abatere sunt: S.C. Alba SRL Cugir, sanctionata cu 10.000 de lei pentru ca a primit la munca un angajat făra a avea forme legale; S.C. Alesia Daria SRL Alba Iulia, unde inspectorii ITM au descoperit 2 persoane fără forme legale de angajare, unitatea fiind amendata cu 20.000 lei și S.C. Botond Instal Expert SRLAiud, unde a fost descoperita o persoana fără forme legale de angajare iar firma a fost amendata 10.000 lei. Inspectorii ITM au efectuat controale în domeniul relaţiilor de muncă la 68 de unităţi comerciale, cu un număr total de 674 de angajaţi. Au fost constatate 110 nereguli şi aplicate 10 sancţiuni în valoare totală de 44.900 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 43 de firme şi constatate 38 deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat 1 amendă, în valoare de 4.000 de lei .