Timp de două zile la Alba Iulia se va discuta despre dezvoltarea transportului public și despre proiectele de infrastructură pentru realizarea sistemelor de transport inteligente. La eveniment vor participa reprezentanti ai administratilor locale din tara precum si ai transportatorilor locali.
Sala Unirii din Alba Iulia va găzdui, în zilele de 8 și 9 aprilie, cea de-a patra ediţie a “Forumului pentru Mobilitate Durabilă şi Dezvoltare Metropolitană”, organizată de Club Metropolitan – Asociaţia pentru Mobilitate Metropolitană , cu sprijinul Uniunii Internaţionale de Transport Public, Asociaţia Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia, Primăria Alba Iulia, STP Alba şi Zona Metropolitană Oradea. La eveniment vor participa reprezentanţi ai autorităţilor locale, regionale şi naţionale, ai asociaţiilor de dezvoltare intercomunitară, ai operatorilor de transport public, ai ministerelor cu responsabilităţi în organizarea transportului public şi achiziţiilor cu finanţare europeană, ai industriei de profil şi ai organizaţiilor internaţionale ce promovează mobilitatea durabilă.