Traian Berbeceanu cere revocarea măsurilor luate împotriva sa
Published
12 ani ago
on
By
Fostul şef al BCCO Alba Traian Berbeceanu isi cauta dreptatea in justiti. Acesta a solicitat Tribunalului Hunedoara revocarea măsurilor preventive luate împotriva sa, după ce a fost eliberat din arest în urma unei decizii a instanţei supreme, în dosarul în care este acuzat de sprijinirea membrilor unor grupări infracţionale.
Traian Berbeceanu a depus la Tribunalul Hunedara o solicitare de revocare a măsurilor preventive luate împotriva sa, aceasta urmând să se judece în 7 aprilie. În noiembrie 2013, după o lună de arest preventiv, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis că Traian Berbeceanu poate fi cercetat în libertate în dosarul în care este acuzat că ar fi sprijinit o grupare suspectată de evaziune fiscală, dispunând ca măsură preventivă interdicţia de a părăsi ţara. In 19 martie Directia Nationala Anticoruptie a remis un comunicat de presa in care se preciza, că şeful DIICOT Alba, Ioan Mureşan, Alin Muntean, ofiţer de poliţie judiciară în cadrul BCCO Alba, şi Nicolaie Cean, fost procuror DIICOT, în prezent procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, sunt urmăriţi penal pentru abuz în serviciu, respectiv complicitate la această infracţiune, în legătură cu instrumentarea dosarului Berbeceanu, în care acesta ar fi fost reţinut fără probe. Mai precis dosarul lui Berbeceanu a fost fabricat de cei trei: Ioan Muresan, Alin Muntean si Nicolae Cean. Fostul sef la BCCO Alba Iulia afirma încă de când a fost reţinut şi arestat în dosarul care i-ar fi fost fabricat şi-a pus încrederea în DNA şi a sperat că procurorii anticorupţie vor demonstra că este victima unei înscenări şi că odată aflat adevărul va fi repus în funcţie. In acest moment Berbeceanu lucrează pe o funcţie de execuţie în cadrul Departamentului de Logistică al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Hunedoara.