Trafic cu mașini de lux

Published

on

Polițiștii din Alba au efectuat astăzi nouă percheziții la domiciliile a patru persoane din Cluj bănuite de trafic de mașini de lux din Italia. Prejudiciul este de peste 500.000 de lei.

Dosarul se află în instrumentare la Serviciul de Investigaţii Criminale al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba. Cele patru persoane sunt cercetate pentru tăinuire, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, înşelăciune, complicitate la înşelăciune, instigare la uz de fals. Din cercetările efectuate până în prezent, a rezultat că în perioada 2013 şi până în prezent, grupul infracţional menţionat, cu complicitatea mai multor cetăţeni italieni, care introduc autoturismele furate din Italia pe teritoriul României, a indigenizat 5 autoturisme de lux, cauzând prin aceste fapte un prejudiciu estimat la 520.000 lei. După înmatriculare doi dintre suspecți se ocupau cu înstrăinarea autoturismelor în cauză către terţe persoane, inducându-le în eroare şi înşelându-le cu sumele de bani pe care respectivele persoane le achitau pentru achiziţionarea autoturismelor. Pe baza mandatelor de aducere emise pe numele celor patru suspecţi, aceştia au fost aduşi la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba pentru cercetări şi dispunerea măsurilor legale.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version