Tineri din Blaj trimiși în judecată pentru trafic de droguri
Published
12 ani ago
on
By
12 tineri din Blaj au sanse mari sa isi petreaca urmatorii ani dupa gratii. Procurorii DIICOT Alba Iulia i-au trimis in judecata pentru trafic, consum de droguri dar si punere la dispozitie a unui spatiu pentru consumul de marijuana.
In luna ianuarie 12 tineri din Blaj, acuzati de trafic si consum de droguri precum si punerea la dispozitie a unul spatiu pentru consumul de marijuana, au fost retinuti in urma a unui flagrant organizat de BCCO Alba Iulia si coordonat de procurorii DIICOT Alba. In acel moment sase dintre ei au fost arestati iar sase cercetati in stare de libertate. Procurorii au decis in aceasta saptamana trimiterea lor in judecata. Astfel, inculpați aflați în arest – Bîrciu Sebastian, Bordean Ioan Ovidiu, Sălcudean Ioan Olimpiu, Crişan Liviu, Mailat Fabian Constantin, Meruţ Anton Crinel, și cei cercetați în stare de libertate – Spătăcean Luca, Oargă Teodr Andrei, Balasz Mihai, Gârbovan Daniel Ioan, Maier Rareş Alexandru şi Lazăr Adrian Sergiu, vor fi trimiși în fața judecătorilor, în maxim 60 de zile.Dacă vor fi găsiți vinovați de acuzațiile care li se aduc, tinerii riscă o pedeapsă cu închisoarea cuprinsă între 2 ani şi 7 ani de închisoare.