Vesti bune pentru soferi. Conform ministrului Transporturilor taxele pe autostrada nu vor fi introduse anul viitor ci poate doar din 2016.
Dan Șova, ministrul Transportuilor, a declarat că problema privind taxarea autostrazilor, rămâne doar la stadiul de discuție teoretică. Oficialul a spus ca este greu sa pui această taxa atât timp cât nu există în țară un coridr continu, nici de la Nădlac până la Sibiu. Declarația lui Dan Șova a venit după ce directorul general al Companiaie Naționale de Drumuri și Autostrăzi, Narcis Neaga, a declarat la finele lunii mai ca taxarea pe autostrăzile București-Pitești (A1) și București-Constanta (A2) ar putea fi introdusă din 2015, la începutul lucrărilor de reabilitare, sau din anul următor, după finalizarea acestora.Ulterior, CNADNR a dezmințit informațiile apărute in mass-media potrivit cărora circulația pe autostrăzile A1 si A2 va fi taxata din 2015 si a precizat ca declarațiile lui Neaga pe acest subiect au fost in fapt explicații asupra mecanismului general de concesionare al unei autostrazi, el oferind drept model ipotetic autostrazile A1 si A2.