Taxa de autostrada ar putea fi introdusă în 2016

Published

on

Vesti bune pentru soferi. Conform ministrului Transporturilor taxele pe autostrada nu vor fi introduse anul viitor ci poate doar din 2016.

Dan Șova, ministrul Transportuilor, a declarat că problema privind taxarea autostrazilor, rămâne doar la stadiul de discuție teoretică. Oficialul a spus ca este greu sa pui această taxa atât timp cât nu există în țară un coridr continu, nici de la Nădlac până la Sibiu. Declarația lui Dan Șova a venit după ce directorul general al Companiaie Naționale de Drumuri și Autostrăzi, Narcis Neaga, a declarat la finele lunii mai ca taxarea pe autostrăzile București-Pitești (A1) și București-Constanta (A2) ar putea fi introdusă din 2015, la începutul lucrărilor de reabilitare, sau din anul următor, după finalizarea acestora.Ulterior, CNADNR a dezmințit informațiile apărute in mass-media potrivit cărora circulația pe autostrăzile A1 si A2 va fi taxata din 2015 si a precizat ca declarațiile lui Neaga pe acest subiect au fost in fapt explicații asupra mecanismului general de concesionare al unei autostrazi, el oferind drept model ipotetic autostrazile A1 si A2.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version