De marti si pana duminica se desfasoara la Blaj Sarbatoarea Libertatii. Evenimentul comemorează Marea Adunare Nationala de pe Campia Libertatii din 3-15 mai 1848.
Manifestarea a debutat ieri cu sărbătoriea cuplurilor care au împlinit 50 de ani de căsătorie și a continuat astăzi cu un spectacol de ținută prezentat de Teatrul de Operetă și Musical „Ion Dacian” din București. Mâine va avea loc, în Parcul Avram Iancu, un spectacol pentru tineret, la care își vor da concursul artiști din municipiul de pe Târnave, iar vineri și sâmbătă, șirul evenimentelor va fi completat de o paradă de călăreți cu torțe si de depunerea de coroane de flori la Ansamblul Monumental Gloria amplasat pe Câmpia Libertății. Sărbătoarea se va încheia cu o serbare câmpenească și un spectacol folcloric, programate duminică.