Salvatorii din Apuseni cetățeni de onoare al județului Cluj
Published
12 ani ago
on
By
Autoritățile din Cluj le-au luat-o înainte celor din Alba. Trei dintre salvatorii din Horea, care au ajuns primii la locul prăbusirii avionului din Munţii Apuseni, au primit titlul de cetățean de onoare al județului Cluj.
În cadrul unei ceremonii publice organizate recent la sediul Consiliului Judetean Cluj preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, șeful legistlativului clujean, Horea Uioreanu, împreună cu vicepreşedintele Ioan Oleleu le-au înmânat însemnele distinctive ale titlului de Cetăţean de Onoare al judeţului Cluj – “Clujean de onoare” lui Gheorghe Giurgiu, Argentin Todea şi Gheorghe Trif, cei trei moţi din comuna Horea care au ajuns primii şi le-au acordat ajutor victimelor accidentului aviatic din data de 20 ianuarie.Cei trei săteni din Horea, au reuşit să realizeze ceea ce la un moment dat părea a fi aproape imposibil: să îi găsească într-un timp record şi să îi ajute pe supravieţuitorii gravului accident aviatic care a avut loc în data de 20 ianuarie, în popasul Ursoaia din Munţii Apuseni, contribuind esenţial la salvarea vieţii acestora. În urma tragediei aviatice, pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion şi-au pierdut viaţa, iar copilotul Răzvan Petrescu şi medicii Radu Zamfir, Cătălin Pivniceru, Valentin Calu şi Sorin Ianceu au suferit numeroase răni. Totodată, în cadrul ceremoniei au fost înmânate diplome de merit Clubului Sportiv Transylvania Off-Road, pentru extraordinara implicare voluntară, conştiinţă civică şi solidaritate demonstrate în acţiunea de salvare a victimelor accidentului aviatic precum şi SMURD Cluj şi echipei de medici, asistenţi şi paramedici a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj, pentru extraordinara mobilizare şi implicare în urma accidentului, pentru profesionalismul şi dăruirea demonstrate în cadrul operaţiunilor de salvare şi conservare a vieţii celor cinci răniţi.