Salvamontul din Alba a fost felicitat de IGSU pentru profesionalismul cu care a intervenit în acțiunea de salvare a victimelor accidentului aviatic din Munții Apuseni. Salvamontistii din Alba au actionat exemplar in respectiva actiune.
Inspectorul General al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, colonel Nicolae Cornea, a adresat recent o scrisoare de mulțumire salvatorilor montani din Alba, felicitându-i pentru implicarea și devotamentul de care au dat dovadă în acțiunea de căutare și salvare a victimelor accidentului aviatic produs în Munții Apuseni, în data de 20 ianuarie. ”Sentimentul de recunostinta este firesc in aceste momente, avand in vedre modul exemplar in care echipajele de salvamontisti puse la dispozitie si-au indeplinit misiunea,in care au fost cooptati in momende extrem de dificile. Ma bucura faptul ca dedicarea si spiritul de echipa, al partenerilor nostri, manifestate pe tot parcursul actiunii, au reprezentat factori esentiali pentru realiztrae obiectivului comun, constand in salvarea vietii semenilor aflati in dificultate! Se arata in scrisoarea adresata de conducerea IGSU, sefului serviciului de salvamont Alba, Lucian Forda. Reamintim faptul că pe 20 ianuarie pilotul Adrian Iovan şi studenta Aura Ion şi-au pierdut viaţa după ce avionul în care se aflau s-a prăbuşit în Munţii Apuseni. Alţi cinci ocupanţi ai aparatului de zbor, printre care patru medici, au supravieţuit. Avionul efectua un zbor către Oradea, pentru a se face o prelevare de organe.