Revine fotbalul pe prima scena!

Published

on

Biroul executiv al Asociatiei judetene de Fotbal Alba s-a intalnit ieri pentru a pune la punct sezonul 2013-2014, care sta sa inceapa. Primul meci oficial al sezonului va fi Supercupa Ajf Alba, dispoutata intre Metalurgistul Cugir si Performanta Ighiu, pe data de 21 august. Liga a patra va incepe in 24 august, iar ultimul esalon al judetului va lua startul o saptamana mai tarziu.

Prezent aseară în emisiunea sportivă Din Voleu, președintele Ajf Alba, domnul Sorin Corpodean s-a declarat foarte încrezător că ediția de campionat a ligii a patra va fi una extrem de disputată. Totodată acesta așteaptă mai mult fair-play pe toate arene din județul Alba. Comitetul executiv al Asociației județene de fotbal a hotărât ieri, ca liga a patra să debuteze în data de 24 august. Înainte cu două zile de acest debut mult așteptat, iubitorii fotbalului se pot delecta cu o partidă extrem de interesantă care va avea loc cel mai probabil pe stadionul Cetate. Miercuri, 21 august, de la ora 18, pe arena din Cetatea Marii Uniri, Performanța Ighiu va juca împotriva echipei Metalurgistul Cugir, meci contând pentru supercupa județului Ajunsă la cea de a doua ediție, competiția se anunța a fi una extrem de echilibrată în acest an și disputată având în vedere că se va derula cu trofeul pe masă. Liga a cincea va debuta în data de 31 august. Prima fază a Cupei României, faza pe județ va avea loc pe data de 22 septembrie, iar Campionatele juniorilor C și D vor debuta în 14 septembrie. Vineri, pe data de 16 august va avea loc adunarea generala extraordinară. Atunci se vor discuta diferite probleme legate de sezonul competițional 2013-2014, afilierea li dezafilierea unor echipe și alte aspecte benefice derulării sezonului următor în condiții bune și foarte bune. Sorin Corpodean, a declarat aseară ca fotbalul din județul Alba se va îmboșăti cu mai multe competiții de fotbal, atât destinate juniorilor, cât și fetelor care iubesc acest fenomen. Fotbalul feminin a devenit un reper atractiv pentru județul Alba după evenimentele organizate în luna mai, atunci când județul Alba a devenit capitala Fotbalului Feminin. Multă baftă tuturor echipelor afiliate la Asociația Județeană de Fotbal Alba, în sezonul care stă să înceapă.

Cele mai citite

Exit mobile version