Proiect regional de prevenire a consumului de droguri

Published

on

Timp de sase luni, in trei scoli din Alba Iulia si patru din Sibiu se va desfasura un proiect de prevenire a consumului de droguri adresat elevilor. Initiativa apartine Centrelor de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog din cele doua judete.

In perioada ianuarie – iunie 2014, Centrele de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba şi Sibiu implementează proiectul regional „Bilet spre adolescenţă” în cadrul Şcolilor Gimnaziale „Mihai Eminescu” Alba Iulia, „Vasile Goldiş” Alba Iulia, „Avram Iancu” Alba Iulia, „Nicolae Iorga” Sibiu, nr. 8 Sibiu, „Radu Selejan” Sibiu şi Şcolii Gimnaziale Şura Mică, Structura Rusciori.

Obiectivul proiectului este implementarea unui proiect regional de educaţie nonformală, în vederea dezvoltării personalităţii de tip asertiv şi a mecanismelor de coping necesare în adoptarea deciziilor corecte şi responsabile în legătură cu consumul de tutun, alcool şi alte droguri, adresat unui număr de peste 1.100 elevi, cu vârsta cuprinsă între 8-11 ani.

Pe durata implementării proiectului se vor desfăşura câte 8 activităţi interactive cu fiecare clasă implicată în proiect.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version