Principele Nicolae își lansează cartea „Drumul spre casă”, la Alba Iulia

Published

on

Principele Nicolae isi va lansa, saptamana viitoare, la Alba Iulia si Sebes o carte despre despre viata sa. Este vorba de volumul „Drumul spre casa. Filip-Lucian Iorga in dialog cu Principele Nicolae al Romaniei”. 

Lansarea de carte de la Sebes, va avea loc marti, 6 mai, incepand cu ora 10. 30, la Colegiul Naţional „Lucian Blaga”, urmand ca la ora 13, volumul sa fie prezentat, in Alba Iulia, si  la Muzeul Naţional al Unirii.

Drumul spre casa. Filip-Lucian Iorga in dialog cu Principele Nicolae al Romaniei” este un volum ce cuprinde amintiri personale, documente, fotografii, obiecte personale prezentând copilăria şi adolescenţa ASR Principelui Nicolae al României, studiile şi experienţa comunitară, primele sale călătorii şi expediţii, sporturile extreme pe care le practică, interesele şi activităţile întreprinse în folosul României.

„Principele Nicolae iubeşte foarte mult România şi simte că aici e acasă. Cred că asta îl va ajuta să învingă toate dificultăţile, să înveţe despre ţară şi să-i sprijine pe oamenii ei. Este un principe al generaţiei sale şi am toată încrederea că îşi va păstra echilibrul, modestia, şi că strălucirile trecătoare nu-i vor răpi din generozitatea şi din luciditatea pe care le are astăzi. Am speranţa că românii îi vor acorda din ce în ce mai multă încredere şi afecţiune”, declară Alteţa Sa Principesa Moştenitorare Margareta a României.
Evenimentul va avea loc în prezenţa Principelui Nicolae al României.

Intrarea este liberă și include o sesiune de autografe. 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version