Primaria Sebeș amenințată cu judecata de un investitor

Published

on

O companie care detine o fabrica de bere la Sebes someaza primaria din localitate sa repare drumurile catre unitatile de productie. In cazul in care nu se va raspunde pozitiv solicitarii, investitorul ameninta administratia locala din localitate cu judecata.

Reprezentanţii societăţii private susţin că această obligaţie a fost asumată în 2006 când a fost semnat protocolul privind derularea investiţiei la Sebeş. In respectivul act se prevedea ca drumurile de acces catre unitatile productie ale investitorului sa fie reparate pana la finalul lui 2014. Compania a transmis deja o notificare o notificare Primăriei Sebeş prin care solicită repararea drumurilor, care va fi dezbătută şi în Consiliul local de vineri. Reprezentanții firmei precizeaza ca in cazul in care nu vor primi un raspuns favorabil solicitari va întreprinde demersuri legale către instituţiile abilitate cu respectarea Legii, inclusiv cu atragerea răspunderii administrative şi civile. Compania investit la Sebeş 60 de milioane de euro, sumă mai mare de patru ori faţă de valoarea iniţială a protocolului cu administraţia locală, evaluată la 15 milioane de euro. Cu toate acestea, căile de acces între DN1 şi unităţile de producţie au rămas la stadiul din 2006, fiind practic drumuri de pământ.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version