Un suflet impacat, alimentatie sanatoasa si mai putini bani cheltuiti pentru mancare. Sunt doar cateva dintre beneficiile evidente ale postului. In general, mancarea de post este mai ieftina si mai simplu de gatit. Pe langa asta, duhovniceste vorbind, postul este un mod de inaltare a sufletului catre Dumnezeu. Din punct de vedere medical, insa, aceasta infranare de la anumite alimente, ne poate aduce probleme, daca nu suntem precauti.
Creştinii ortodocşi au intrat de luni în Postul Paştelui, cel mai lung din an. Acesta durează 40 de zile şi sunt doar două dezlegări, la peşte, pe 25 martie, de Bunavestire, şi în Duminica Floriilor
Precum bine se stie, postul este retinerea totala sau partiala de la anumite alimente si bauturi, pe un timp mai lung sau mai scurt, in scop religios-moral. Aceasta retinere de la alimente si bauturi trebuie insa insotita si de retinerea de la ganduri, pofte, patimi si fapte rele, ceea ce inseamna ca postul trupesc trebuie sa fie insotit de post sufletesc. Daca e sa ne referim strict la postul trupesc, aici avem avantaje si dezavantaje.
Este adevarat ca postind, avem o alimentatie mai sanatoasa, aceasta fiind ca si o cura de detoxifiere a organismului. Mai mult decat atat, alimentele de post, sunt mai ieftine. Un simplu calcul făcut în piață arată că prețurile legumelor sunt mult mai mici decât cele ale produselor „de dulce”. De exemplu, un kilogram de varză costă 2.5 lei, în timp ce castraveții sunt la 8 lei kilogramul și roșiile se găsesc la 6 lei. Doar peștele și fasolea sunt la preț de carne.
În plus, rețetele de post sunt mai simplu de realizat, pentru că folosesc produse locale, ușor de găsit și de gătit.
„Fasolea este 15 lei un kilogram, anul acesta fiind un pic mai scumpă decât carnea.Medicii, în schimb, nu sunt la fel de încrezători în beneficiile unui post prelungit. Renunţarea la carne şi grăsimi nu înseamnă neapărat o alimentaţie mai sănătoasă, atrag atenţia nutriţioniştii. Diabeticii, bolnavii cronici sau cei care suferă de diverse afecţiuni ar trebui să se ferească de postul prea aspru, pentru a nu-şi agrava starea de sănătate.
Medicii atrag atenţia că severitatea postului trebuie adaptată la suferinţele fizice ale fiecăruia.