Ponta, Țiriac si Niță în vizită la Șebeș

Published

on

Un mare investitor german isi inaugureaza cu fast lucrarile la noua linie de productie de la Sebes. La eveniment vor participa oficialitati de la centru dar si oameni importanti de afaceri.

Premierul Victor Ponta, ministrul Economiei Constantin Nita și omul de afaceri Ion Țiriac vor participa mâine la ceremonia oficială de inaugurare a lucrărilor de construcţie pentru unitatea de producţie Star Assembly din Sebeș, parte a concernului Daimler. Oficialii vor veni cu elicopterul si sunt așteptați să ajungă la Sebeș în jurul orei 14.00. Prezent in cadrul emisiunii Alba in Direct de la Alba TV de miercuri seara, deputatul PSD Alba, Ioan Dîrzu a anuntat in premiera prezenta premierului si a ministrului Economiei la evenimentul de la Sebes.

Momentul simbolic, în care se va pune piatra de temelie a noii hale, este programat să înceapă la ora 15.00. Noua hală va avea o suprafață de 43.000 mp și va fi construită în termen de un an de zile. Din aprilie 2015 vor fi aduse utilajele. Montarea și testarea acestora presupune o perioadă de încă un an de zile, urmând ca din primăvara anului 2016 să înceapă gradual producția, pe măsură ce liniile de producție și cele de asamblare vor fi testate și se vor dovedi funcționale la parametri optimi. În paralel personalul angajat va participa la cursuri de specializare de câteva luni în Germania. Fabrica va funcționa la sută la sută din capacitate în anul 2017, când se va lucra în trei schimburi, iar numărul total al angajaților va fi de 1.000.„Evenimentul va marca începutul unei noi etape a investiţiei de peste 300 de milioane de euro derulate de Daimler în România, pentru extinderea producţiei de cutii de viteze de ultimă generaţie destinate automobilelor Mercedes-Benz, proiect care va genera peste 500 de locuri de muncă în judeţul Alba şi în împrejurimi”, se arată într-un comunicat al companiei. Amintim că, la începutul acestui an, în 9 ianuarie, Star Transmission – filiala din România a concernului german Daimler, a inaugurat la Sebeş o altă unitate de montaj a cutiilor de viteză cu dublu ambreiaj pentru autoturismele Mercedes-Benz, astfel fiind create 150 de noi locuri de muncă. 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version