Polițiștii locali din Alba Iulia instruiți de Agenția Antidrog
Published
12 ani ago
on
By
Agenţia Naţională Antidrog prin Centrul Regional de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog Alba a desfăşurat in perioada 11 – 13 martie sesiunea de formare „Formare de baza in domeniul prevenirii consumului de droguri”, destinata personalului Poliţiei Locale Alba Iulia. Sesiunea de formare adresata unui numar de 20 de poliţişti locali a însumat 20 ore de invaţare si s-a desfasurat la sediul Politiei Locale Alba Iulia.
La finalul sesiunii de formare, poliţiştii locali au dobândit cunoştinţe teoretice şi abilităţi, care să faciliteze abordarea eficientă a problemelor asociate consumului de droguri în comunitate. Finalitatea formării a adus participanţilor: cunoaşterea aspectelor legate de importanţa prevenirii, în raport cu drogurile, noţiuni şi concepte utilizate în prevenirea consumului de droguri; familiarizarea cu principalele categorii de substanţe şi efectele acestora; dobândirea de cunoştinţe referitor la cadrul legal şi sistemul de coordonare a răspunsului instituţional în domeniul drogurilor; cunoaşterea modalităţilor de a dezvolta abilităţi de viaţă: presiunea grupului, factori de risc şi de protecţie, convingerea normativă, comunicarea, decizie informată, asertivitatea de a face faţă problemelor; cunoaşterea obiectivelor prioritare pentru realizarea prevenirii consumului de droguri în mediul comunitar şi abordarea eficientă a problemelor asociate consumului de droguri în comunitate; identificarea principalelor etape în planificarea, implementarea şi evaluarea proiectelor cu specific antidrog.