In urma cu doua saptamani, un panou publicitar s-a frant peste trotuar, in zona podului peste raul Ampoi din zona cartierului albaiulian cu acelasi nume. Frant e si acum, peste bombeu pietonal, caci administratia locala e la volan, nu pe jos, că poate are platfus…
O fi fost vântul de vină sau vreun autovehicul pierdut în decor, nu știm cauza, dar efectul e limpede: panoul respectiv împiedică traficul pietonal de pe trotuarul cu pricina, căzut hodoronc-tronc peste un coș de gunoi. Și nu de ieri, de azi, ci de două săptămâni, fără ca autoritățile să se autosesizeze, să miște vreun deget. Or fi înțepenit, poate și din pricină că panoul nu transmite nimic, e gol în conținut publicitar sau electoral, dar mai ales din indiferență, ignoranță, nepăsare, lipsă de respect față de cetățeni. Pe scurt, când un panou se frânge pe trotuar, autoritățile pică-n lapsus, iar pietonii sunt nevoiți să ocolească un obstacol căzut din senin pe raza unei administrații locale ce se face de două săptămâni că plouă. Pe principiul nesinchisirii, vorba cântecului…