Monumentul Unirii are amplasamentul asigurat. E singura certitudine, deocamdata. In rest, povesti, proiecte, ambitii, patriotism la vedere.
Comitetul de Inițiativă Județean s-a întrunit marți într-o nouă ședință pe tema Monumentului Unirii, a cărui poveste o știm aproape cu toții. Pe scurt, nu există, dar se vrea a se înălța până în 2018 când aniversăm un secol de la Marea Unire. Ce mare artist plastic îl va concepe și cum va arăta monumentul, iată doar două dintre problemele care îi frământă pe patrioții întruniți în Comitetul de Inițiativă Județean.Că se plătește sau nu doar conceptul e problema celor care dau banii. Dar cine îi va da ?, pentru că estimările vorbesc de 3 milioane de euro ! Intelectuali, oameni de bine, patrioți, toți uniți în acest comitet de inițiativă, vor un alt monument decât cel propus de sculptorul Mihai Buculei. Idealuri înalte, dar oare posibile până în 2018 ? Intervin în subiect, oameni pragmatici.