Patru firme din Alba amendate pentru munca la negru
Published
12 ani ago
on
By
Saptamana trecuta inspectorii ITM Alba au continuat controalele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor neregului. In cadrul actiunii au fost date amenzi in valoare de peste 95.000 de lei
Patru firme din Alba au fost sancţionate de inspectorii ITM, în perioada 17- 21 februarie, pentru munca la negru. Societăţile comerciale au primit amenzi în valoare totală de 80.000 de lei, pentru 8 persoane care munceau fără forme legale de angajare.Societăţile comerciale sancţionate pentru „munca la negru” sunt: S.C. RO. DE. X Fashion SRL – 2 persoane fără forme legale de angajare – amendă 20.000 lei; Întreprindere individuală Stănescu Tiberius Ioan – o persoană fără forme legale de angajare – amendă 10.000 lei; PFA. Târziu Ion – 1 persoana fără forme legale de angajare – amendă 10.000 lei; Întreprinderea individuală Miti Daniel Emil – P.L.Alba – patru pers. fără forme legale de angajare – amendă 40.000 lei. Inspectorii ITM au efectuat controale în domeniul relaţiilor de muncă la 78 de unităţi comerciale, cu un număr total de 1922 de angajaţi. Au fost constatate 110 nereguli şi aplicate 11 sancţiuni în valoare totală de 84.900 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 64 de firme şi constatate 67 deficienţe. Inspectorii ITM au aplicat 13 sancţiuni, dintre care 3 amenzi în valoare de 11.000 de lei şi 10 avertismente.