Orchestra Medicilor Bucureşti în concert la Alba Iulia
Published
12 ani ago
on
By
Stetoscopul e înlocuit cu violoncelul… Iar bisturiul cu viori perfect acordate. Medicii sunt gata să demonstreze ca talentul lor a depsitit demult graniţele conventionalului. Orchestra Medicilor din Bucuresti ds sala de operatii si consultatii pe sala de concerte.
Pe 3 aprilie, de la 7 seara, albaiulienii sunt invitaţi la un recital extraordinar, la Casa De Cultură a Sindicatelor. Solista Cristina Anghelescu împreună cu Orchestra Medicilor din Bucureşti, dirijată de Iosif Ion Prunner îţi aduc Mica Serenadă a lui Mozart şi Anotimpurile lui Vivaldi, într-un anotimp al sunetului cum nu s-a mai auzit la Alba Iulia. Totul, într-un eveniment cu dublă valenţă: celebrarea uneia dintre cele mai nobile profesii cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătăţii şi un act de caritate pentru susţinerea micuţilor din asezămintele “Sfânta Maria” şi „Sfânta Ana” din Alba Iulia.Orchestra Medicilor din Bucureşti a luat fiinţa în toamna anului 1954, iniţiatorul şi fondatorul acesteia fiind doctorul Emil Nichifor. Repertoriul ales judicios , s-a orientat mai ales spre opere ale preclasicilor şi clasicilor, scoţând la lumină frumuseţi uneori uitate, alteori inedite ale paginilor vechi, purtând semnăturile Corelli, Vivaldi, Cimarosa, Respiggi, Rameau, Purcell, Pergolese, Bach, Telemann, Haendel, Haydn, Mozart, Schubert, Schumann, etc., alături de creaţii ale compozitorilor români, înaintaşi sau contemporani, ca Enescu, Castaldi, Toduta, Berger, Marbe, etc.