Niște parapeți și o perie „antimizerie”…

Published

on

Intr-un oras curat, parapetii de pe marginea carosabilului trebuie sa fie in ton. Nu e cazul in Alba Iulia, unde firma de salubritate spala parapetii sa treaca vremea…

E clar că în condiții de trafic intens, după ploi, viraje sau frâne prin bălți, scrâșnet de roți prin praf și mizerie, parapeții de protectie de pe marginea drumurilor arată trist, sunt pistrui de murdărie pe fața oricărei localități urbane. O știe fiecare administrație locală și, în consecință, firmele de salubritate ale orașelor sunt însărcinate, firesc, și cu spălarea periodică a parapeților de pe marginea căilor de acces. Societatea de salubritate din Alba Iulia nu face excepție de la regula acestei obligații, doar că o prestează fără eficiență, în dorul curățeniei. Fotografiile făcute astăzi dimineață pe strada Zlatnei din municipiul reședință de județ sunt edificatoare în acest sens. Înzestrați cu perii de sârmă, mașină cu furtun udător și asistență tehnică de calitate, slujbași ai firmei cu pricina dădeau cu peria pe parapeți ca măcelarul pe slănina porcului tocmai înjunghiat. Departe, însă, de a avea același spor. Salariații cu pricina stăteau bine doar la capitolul planificare a muncii. În timp ce un șefuț supraveghea, un muncitor clătea panourile cu apă din furtun, iar un altul, dotat cu perie, freca. În zadar, pentru că după exercitarea frecării sub jet de apă, nu se observă aproape nicio schimbare la panourile de protecție. Imaginile sunt elocvente. Pe scurt, muncă în van și pe jumătate. Întrebare retorică: cât se plătește pentru această prestație și dacă firma de salubritate ia banii în ton cu eficiența ?

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version