Nereguli la Spitalul Județean de Urgentă Alba

Published

on

Pana in 28 martie Spitalul Judetean de Urgenta Alba a fost verificat de catre inspectori de la DSP Alba, conform ordinului Ministerului Sănătăţii. In urma actiunii s-au gasit neregului de functionare in unele sectii dar si medicamente si fiole de tratament expirate.  

În câteva secţii, starea de igienă era parţial corespunzătoare şi anume pereţii, plafonul şi pavimentul necesita recondiţionare şi modernizare. Din fericire pentru pacienti o parte din probleme au fost remediate în timpul controlului.În secţia ORL un salon are pereţii neîntreţinuţi corespunzător, şi mobilier învechit. Secţia boli infecţioase care se află în lucrări de modernizare şi reamenajare starea igienico-sanitară a fost corespunzătoare. În blocul operator au fost identificate câteva fiole cu termen de valabilitate depăşit, parte din instrumental este învechit iar la spălătoria unităţii pereţii sunt degradaţi şi pavimentul parţial degradat. In urma controlului s-au gasit neregului si la sectia externa a Spitalului judetean de Urgenta Alba, de la Baia de Aries. În unele saloane pereţii sunt parţial degradaţi, mobilierul şi lenjeria sunt învechite, grupurile sanitare au gresie şi faianţă parţial degradate si nu se asigură circuitul funcţional în spălătorie. În urma controalelor s-a aplicat o amenda o amendă contravenţională pe persoana fizică în valoare de 600 lei pentru existenţa medicamentelor cu termen de valabilitate depăşit din aparatul de urgenţă al blocului operator si s-au aplicat 2 sancţiuni cu avertisment.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version