Secretul unei vieţi împlinite este sportul, activitate care trebuie să completeze armonios existenta fiecarei fiinte. Sambata in Parcul Arini din Sebes, a fost dat cel mai mare start al sanatatii. E vorba de Maratonul Sanatatii, organizat de AnaMaria Jurju si Dana Bacila, studente ale Facultaţii de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii, din Cluj-Napoca.
Maratonul Sănătăţii, s-a dovedit a fi un real succes, care a generat o explozie de energie, entuziasm, zâmbete și mişcare. 330 de participanţi au luat startul la ora 12:00, maratonul alergat fiind urmat de altele două, unul de role, celălalt de biciclete, pe un traseu de aproximativ 2 km, de la intrare în Arini, până la Baza Sportivă. Maratonul de biciclete s-a derulat pe un traseu surpriză pe străzile Municipiului Sebeş, cu plecarea din Parcul Arini, continuând pe Dorin Pavel, Sava Henţia, Centru şi întoarcere pe Dorin Pavel înapoi la start. Evenimentul s-a încheiat armonios, într-o atmosferă inedită, alături de copii şi părinţi entuziaşti, având loc festivitatea de premiere şi tombola cu cele trei super-extrageri, în cadrul cărora toţi participanţii au fost premiaţi şi au primit o diplomă de participare devenind campioni ai sănătăţii. Fericirea copiilor, surplusul de mişcare fizică, emoţia, adrenalina şi împlinirea sunt elementele definitorii ale Maratonului Sănătăţii, ediţia 2014.