Lacrimile Lăcrămioarei din Lancrăm

Published

on

Cu soțul bolnav și 7 copii, o femeie din Lancrăm își caută cu disperare un loc de muncă. Nu are ce pune pe masa copiilor, iar de plata chiriei și întreținerii locuinței nici nu mai încape vorba.

 

Lăcrămioara și Silviu Bejenariu au patru fete și trei băieți, cu vârste cuprinse între 9 și 26 de ani. Două fete s-au măritat, o alta e dată în plasament la un centru de profil, iar un băiat e arestat, afirmă mama. Ceilalți trei, mai mici, locuiesc cu părinții, în chirie, într-un fost grajd de tauri, transformat ulterior în locuință socială. Cum, însă, Silviu s-a îmbolnăvit de pleurezie, iar Lăcrămioara nu își găsește un loc de muncă, familia Bejenariu nu a mai avut bani să-și achite chiria și întreținerea locuinței. În consecință, imobilul a fost debranșat de la rețeaua de apă, iar Primăria Sebeș, care a dat familiei Bejenariu locuința în chirie, nu mai acceptă restanțe de plată, aplică penalizări și comunică lapidar că nu va mai reînnoi contractul de închiriere, dacă familia Bejenariu nu își achită datoria de nici 140 de lei.  „Prin prezenta, vă aducem la cunoștință că în evidențele noastre figurați cu un debit, la data de 03.07.2014, de 134,00 de lei, reprezentând chirie restantă și majorări la contractul de închiriere nr.95/38615/15.11.2010, privind închiriere imobil. Pentru prelungirea contractului de închiriere, care expiră la data de 19.08.2014, vă solicitămn să depunți până la data de 10.07.2014, cerere pentru prelungirea contractului însoțită de certificatul fiscal eliberat de Municipiul Sebeș din care să reiese că nu aveți datorii față de bugetul Municipiului Sebeș”, se arată în adresa semnată de primarul Alexandru Dăncilă. Altfel spus, din 18 august, o familie cu trei copii va fi aruncată în stradă de primarul Alexandru Dăncilă pentru o datorie de 134 de lei…

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version