La Spitalul Sebeș, psihiatria este cea mai solicitată secție!

Published

on

Spitalul din Sebes intra in reorganizare, pe criterii de eficienta financiara. In consecinta, se reduc paturi, se muta paturi dintr-o sectie in alta si se marseaza pe ideea reducerii numarului de internari.

Anul trecut, au fost aproximativ 6000 de internari, cu 3000-4000 mai putine decat in anii precedenti. La capitolul eficienta, sectia de chirurgie nu sta stralucit, spre deosebire de sectia de interne, care aduce spitalului importante resurse financiare.

Potrivit doctorului Stanciu, secția de psihiatrie este cea mai solicitată.

Planul de reorganizare al Ministerului Sănătății prevede reducerea cu 200 de paturi a capacității de cazare din unitățile de sănătate de pe raza fiecărui județ în parte.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version