Cel mai important eveniment din domeniu, ajuns anul acesta la editia cu numarul 31, si-a deschis porțile pentru vizitatori. 280 de companii din 24 de tari, 6 pavilioane expozitionale intinse pe mai bine de 16.000 de metri patrati si peste 30.000 de vizitatori așteptati pana duminica, in ultima zi de targ – acestea sunt cifrele ce definesc cea mai ampla manifestare turistica romaneasca.
Primăria municipiului Alba Iulia și Consiliul Județean Alba au înțeles că, în vremurile moderne, daca nu ești în centrul acțiunii chiar atunci când se întâmplă, riști să ratezi sezonul și să rămai la coada industriei turistice. Ca în fiecare an, o echipă a Primăriei Alba Iulia și una a Serviciului Turism din cadrul Consiliului Județean Alba, au reprezentat împreună orașul, Cetatea Alba Carolina și județul Alba. Pe lângă reprezentanții administrațiilor locale și județene, o serie de parteneri privați și artiști populari din Alba au venit și ei să susțină efortul de promovare și să dea amploarea meritată prezenței la cel mai important târg de turism din România. Pe cât de bine a fost primită de public și de vizitatori oferta turistică a municipiului Alba Iulia, pe atât de tare s-au întrecut toți cei abilitați, de la Primăria de sector și reprezentanții Poliției, până la organizatorii târgului, în reinventarea birocrației. Pentru că în programul de prezentare pregătit de delegația albaiuliană erau prevazute, pe lângă parada gărzii cetății, și salve de tun. Din păcate nu s-au putut întâmpla și în realitate, „mulțumită” unui sistem birocratic atât de bine pus la punct, încât a fost imposibil de învins. Cu toate că același spectacol a avut loc, de-a lungul timpului, în multe alte orașe din țară și chiar și peste hotare, la Chișinău, fără niciun fel de problemă, mai mult ideea a fost primită cu entuziasm de toată lumea. Mai puțin de bucureșteni. Cu toate acestea, 13 martie 2014 rămâne în istoria Romexpo ca „ziua în care tunurile au tăcut”. Și au fost aduse degeaba câteva sute de kilometri. Astfel, turiștii bucureșteni nu au altă variantă decât să vină să vadă salvele de tun… la ele acasă, în Cetatea Alba Carolina.