Judecatorul Gabriel Nasiu a fost mutat disciplinar la Curtea de Apel din Alba Iulia. Inital fusee exclus din magistratura de catre CSM. Decizia a venit in urma unei hotarari a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
Gabriel Năsui a fost exclus din magistratură în iunie 2013, după ce a fost acuzat că a petrecut un sejur într-o staţiune elveţiană, alături de un om de afaceri, faţă de care a dispus ulterior o soluţie favorabilă, într-un litigiu comercial. Magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dispus luni, 5 mai, respingerea acţiunii de excludere din magistratură, a judecătorului clujean Gabriel Năsui, de către Consiliul Superior al Magistraturii şi au transformat-o în mutare disciplinară pentru 6 luni, la Curtea de Apel din Alba Iulia. Abaterile disciplinare reţinute de Secţia pentru judecători a CSM în sarcina lui Gabriel Adrian Năsui au fost încălcarea prevederilor legale referitoare la incompatibilităţi şi interdicţii privind judecătorii şi procurorii, nerespectarea dispoziţiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor şi nerespectarea îndatoririi de a se abţine atunci când judecătorul sau procurorul ştie că există una din cauzele prevăzute de lege pentru abţinerea sa. Mai multe cotidiane centrale si locale au publicat fotografii cu judecătorul Gabriel Năsui şi un om de afaceri într-un hotel de cinci stele din Saint Moritz, din Elveţia. Presa a scris că vacanţa în renumita staţiune elveţiană ar fi avut loc în ianuarie 2009, iar peste o lună şi jumătate, pe 2 martie, judecătorul Gabriel Năsui a dat o sentinţă în baza căreia omul urma să primească peste 746.000 de euro într-un litigiu comercial. Magistratul clujean ar fi negat însă că l-ar cunoaşte pe Baboş şi că ar fi fost cu el în Elveţia.