Invatamantul obligatoriu ar trebui sa inceapa de la varsta de 2 ani. Aceasta este concluzia la care a ajuns ministrul invatamantului, Remus Pricopie. Potrivit acestuia, masura ar fi benefica in special pentru copiii din mediul rural care provin din familii sarace.
Remus Pricopie a confirmat, marți, că Ministerul Educaţiei Naţionale doreşte să extindă, din 2015, învăţământul obligatoriu la vârsta de 5 ani, iar apoi, gradual, spre 3 ani.
Extinderea sistemului educaţional obligatoriu, prin includerea copiilor de 2 – 5 ani în pregătirea preşcolară, este una dintre preocupările Ministerului Educaţiei din România, dar şi a altor ţări din Europa, mai ales în cazul copiilor din familii defavroizate, a declarat ministrul Remus Pricopie Copiii proveniţi din mediul rural şi cei proveniţi din familiile sărace, nu reuşesc, in medie, până la vârsta de 3 ani, să îşi dezvolte un vocabular de peste 1.000 de cuvinte, aşa cum ar fi normal, demonstrează studiile realizate de specialiştii în educaţie. Este unul dintre argumentele de care Ministerul Educației este dispus să țină cont atunci când se gândește la o instituționalizare cât mai timpurie a copiilor.
Tot mai multe ţări din Europa Centrală şi de Sud-Est apreciază că educaţia timpurie a copiilor reprezintă un pas determinant în stabilirea parcursului şcolar şi doresc să extindă sistemul educaţional obligatoriu, prin includerea copiilor de 2 – 6 ani în pregătirea preşcolară (creşă, grădiniţă).
În Europa, învăţământul obligatoriu de la 4 ani (grădiniţă) este implementat în Cipru, Luxemburg, Irlanda de Nord, Elveţia – în 14 cantoane. Ţări în care învăţământul obligatoriu începe de la 5 ani (grădiniţă) sunt Grecia, Letonia, Ungaria, Malta, Olanda, Polonia, Marea Britanie, Turcia şi Elveţia.