In Duminca Floriilor, la Geoagiu de Sus, comuna Stremt, exista un obicei unic. Despre ce este vorba, in imaginile urmatoare.
La Geaogiu de Sus s-a impamantenit, din tata in fiu, un obicei aparte, în Duminica Floriilor.
La cele două cimitire din sat a avut loc binecuvântarea mormintelor și pomenirea celor trecuți în neființă, pentru ca apoi copiii satului să primească mult așteptatele dulciuri.
Când e vorba de datină, tradiție, obiceiuri, în general de manifestări menite a promova tot ce înseamnă frumos în ansamblul comunei Stremț, primarul Traian Ștefan Popa și administrația locală își aduc aportul nemijlocit.
Nu pierdeți, imediat după încheierea știrilor, un amplu reportaj realizat la Geoagiu de Sus, în Duminica Floriilor.