Firme din Teius si Blaj amendate pentru munca la negru
Published
12 ani ago
on
By
Saptamana trecuta inspectorii ITM Alba au continuat controalele la firmele din judet pentru descoperirea eventualelor neregului. Amenzile aplicate au fost de peste 60.000 de lei.
Două firme din Alba, una din Blaj şi alta din Teiuş, au fost amendate de inspectorii ITM cu 50.000 pentru munca “la negru”. Firma din Blaj a fost depistată cu o persoană lucrând fără forme legale și a fost amendată cu 10.000 de lei, iar societatea din Teiuș a fost sancționată cu 40.000 de lei după ce a fost depistată că avea patru persoane angajate la negru. În perioada 2-6 iunie 2014, au fost efectuate controale în domeniul relaţiilor de muncă la peste 80 de unităţi comerciale din judeţ, cu un număr total de aproximativ 1400 angajaţi, amenzile aplicate fiind de circa 60.000 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate mai mult de 50 de unităţi comerciale constatându-se peste30 de deficienţe. Inspectorii ITM au formulat 4 avertismente.