Firma amendată pentru munca la negru

Published

on

Saptamana trecuta, inspectorii ITM Alba au continuat controalele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. In cadrul actiunii au fost aplicate amenzi in valoare de peste 26.000 de lei.

O firmă din Miercurea Ciuc, cu punct de lucru în Alba Iulia, a fost sancţionată săptămâna trecută de inspectorii ITM Alba pentru munca “la negru”. Societatea comercială s-a ales cu o amendă de 10.000 de lei, pentru că a primit în activitate o persoană fără forme legale de angajare. În domeniul relaţiilor de muncă, s-au efectuat controale la aproape 70 de unităţi comerciale din judeţ, cu un număr total de peste 740 de anagajaţi. Controalele s-au soldat cu amenzi în valoare de aproximativ 26. 000 de lei, incluzând aici și amenda de 10.000 de lei pentru munca la negru. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 41 de unităţi comerciale şi aplicată o amendă în valoare de 1.000 de lei.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version