Ecaterina Andronescu, Doctor Honoris Causa al universității albaiuliene

Published

on

Fostul ministrul al Educatiei, Ecaterina Andronescu, a primit astazi titlul de Doctor Honoris Causa al Universitatii 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia. Decernarea titlului a venit din initiativa Departamentului de Stiinte exacte si ingineresti. 

Evenimentul a reunit membri ai comunităţii academice, studenţi, precum şi reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene. De la momentul decernarii, titlului academic, nu a lipsit nici ministrulul delegat pentru Învăţământ Superior, Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Costoiu. Titlul de Doctor Honoris Causa a fost acordat, Ecaterinei Andronescu, de rectorul universităţii 1 Decembrie 1918 Alba Iulia, Daniel Breaz

Fostul ministru al Educaţiei le-a mulţumit reprezentanţilor Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia pentru titlul acordat, punctând totodată importanța oamenilor de învățământ.

Ecaterina Andronescu a fost ministru al Educaţiei în perioada 2000-2003, precum şi în perioada decembrie 2008-octombrie 2009. În iulie 2012 a devenit din nou ministru al Educaţiei şi Cercetării, ocupând însă această funcţie doar pentru câteva luni.  

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version