Duminica Floriilor la Mănăstirea Rîmeț

Published

on

Ieri, in Duminica Floriilor, crestinii au comemorat intrarea lui Iisus in Ierusalim, in zilele dinaintea patimilor. La Manastirea Rimet, Sarbatoarea de Florii a fost intampinata cu evlavie de sute de credinciosi.

Mănăstirea Rîmeț este cea mai veche și importantă vatră monahala din Arhiepiscopia de Alba Iulia. În Duminica Floriilor, la liturghia oficiată în Biserica purtând Hramul Sfinților Apostoli Petru și Pavel au participat numeroși credincioși ortodocși purtând în mâini ramuri de salcie sau mâțișori.

De astazi s-a intrat în Săptămâna Patimilor, perioadă în care creștinii retrăiesc în chip spiritual drumul pe care Mântuitorul Iisus Hristos L-a parcurs spre Patimile și Învierea Sa.

 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version