Două firme au primit ”cadouri” de Paști de la ITM Alba

Published

on

Saptamana trecuta inspectorii ITM Alba au continuat controalele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. Valoarea totala a sanctiunilor se ridics la 32.000 de lei.

Două firme din Alba au fost sancţionate pentru muncă la negru iar alți doi angajatori s-au ales cu amenzi pentru nerespectarea legislației în domeniul relațiilor de muncă, cu ocazia controalelor efectuate de ITM Alba în perioada 14 – 18 aprilie. Valoarea totală a sancțiunilor se ridică la 32.000 de lei. Una dintre societatiile, amendate pentru munca la negru, avea doar punct de lucru in Alba si a fost sanctionata cu 10.000 lei pentru ca avea un angajat fara forme legale. A doua firma este din Alba Iulia si a fost descoperita cu doi angajati la negru, fiind amendata cu 20.000 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 33 de firme şi constatate 41 de deficienţe și s-au aplicat 3 avertismente.

Cele mai citite

Exit mobile version