Dosarul de corupție de la Jandarmeria Alba mutat la Cluj
Published
12 ani ago
on
By
Dosarul de corupție de la Jandarmeria Alba, in care este implicat si fostul sef al institutiei, colonelul Herta Ioan Onac este mutat de la o instanta la alta. Astazi dosarul s-a aflat pe rolul Tribunalului Alba.
Tribunalul Alba a decis să decline competenţa de soluţionare a dosarului de corupţie de la Jandarmeria Alba în favoarea Tribunalului Militar Cluj. Decizia este una definitiva. În luna ianuarie, Tribunalul Militar Teritorial Bucureşti a decis să decline competenţa de judecată a cauzei către Tribunalul Alba. La acel moment instanta militară din capitala a considerat că faptele pentru care au fost trimişi în judecată cei 37 de angajaţi ai Jandarmeriei Alba nu au legătură cu calitatea lor de militari, motiv pentru care a transmis dosarul instanţei civile din Alba Iulia. Inculpaţii sunt acuzaţi de infracţiuni de abuz în serviciu, fals intelectual, înşelăciune, fals şi uz de fals. In acestdosar cap de lista este fostul sef al Jandarmeriei Alba, colonelul Herța Ioan Onac care în calitate de inspector şef în cadrul I.J.J. a aprobat eliberarea a 101 de documente false pe baza cărora, au fost obţinute credite în mod fraudulos. La rândul său, a determinat colegii subordonaţi să-i elibereze patru astfel de adeverinţe false de care a uzat, depunându-le la unităţile bancare. Suma obţinută ilegal, de către Herţa Ioan Onac, în acest mod, depăşeşte suma de 200.000 lei, conform DNA.