Un hot din judetul Brasov a vrut sa dea lovitura la caminul Seminarului teologic Ortodox Simion Ștefan din Alba Iulia. Din nefericire pentru infractor socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea de pe teren.
Miercuri dimineata un hot a patruns in incinta Caminului Seminarului Teologic din Alba Iulia, cu intentia de a sustrage bunuri ale tinerilor teologi. Din fericire a fost surprins de catre un teolog si a parasit incinta. Dar tinerii teologi nu au vrut sa-l lase nepedepsit si au pornit in urmarirea lui, reusind cu ajutorul politistilor aflati in patrulare pe Bulevardul Transilvaniei sa-l prinda. In urma cercetarilor s-a constata ca infractorul era din judetul Brasov fiind un client mai vechi al politistilor.
În urma extinderii cercetărilor, oamnii legii au stabilit au stabilit hotul voiajor este bănuit de comiterea, a unui furt din același cămin, ocazie cu care ar fi sustras un laptop, un hard disk extern precum şi suma de 700 de lei, în dauna unuia dintre elevii ce locuieşte în internat.