Parcul CFR din Teius, inaugurat in luna mai a acestui an, s-a imbogatit recent cu doua bijuterii ale Cailor Ferate Romane. E vorba de doua uriase locomotive, fabricate la uzinele Resita, in anii ’60.
Vineri, 30 august, au sosit in Gara Teius doi colosi ai Cailor Ferate Romane, care vor intregi parcul feroviar al orasului, infiintat la initiativa primarului Mirel Halalai.E vorba de doua locomotive construite intre anii 1946-1960 la Combinatul Metalurgic Resita si Uzinele Malaxa. Locomotivele sunt acum clasate la categoria “Tezaur” in Patrimoniul Cultural National Român. Faptul ca aceste locomotive au ajuns la Teius, oras cu o bogata traditie feroviara, se datoreaza primarului Mirel Halalai, inginerului Radu Bellu, altor oameni legati de-o viata de caile ferate romane.
Cuprins in programul Zilelor orasului Teius, evenimentul a debutat cu o slujba religioasa, prilej pentru preoti de a binecuvanta cele doua locomotive.
Cea mai mare din locomotive, un gigant cu aburi, greu de 87 de tone si aproape 23 de metri lungime, reprezintă cel mai modern tip utilizat de CFR pentru remorcarea trenurilor grele de marfă. Fabricata in anul 1960, locomotiva a parcurs peste 660.000 de kilometri, fiind utilizata in depourile Caransebes, Lugoj si Timisoara. Din totalul de 282 de locomotive de acest tip, au mai ramas doar 8, iar locomotiva cu numarul 150.279 va ramane definitiv in parcul feroviar Teius, alaturi de sora sa mai mica, dar si de o drezina si un motor unicat in Europa, fabricat la Uzinele Malaxa, ambele deja componente ale parcului feroviar inaugurat in luna mai a acestui an.
Advertisement
Primarul Mirel Hălălai, inginerul Radu Bellu, tehnicianul Florin Lupescu, alaturi de Consiliul Local Teius si oameni care au fost si sunt mereu alaturi de tot ce inseamna tradiţia feroviară locală precum Ioan Marcu, Ioan Boca, Alexandru Trif, Marcel Oţoi, Ovidiu Lazăr, Dumitru Daniel Bara si Radu Ilarie, au realizat acest deziderat. Lor li se adauga meşterii
Uriaşa locomotivă cu aburi va staţiona pe o linie amenajata special în zona peronului, iar cealalta locomotivă, care circula pe vremuri cu o viteza maxima de 100 de kilometri pe ora, va fi amplasata in Parcul Feroviar din fata Garii Teius.
care au folosit peste 500 de kilograme de vopsea pentru a da o faţă noua celor două locomotive. Drept recunoştiinţă, primarul Mirel Hălălai le-a inmânat diplome de merit precizand ca impreuna vor încerca să păstreze viu în Gara CFR Teius glasul roţilor de tren.