Disponibilizări la Cuprumin Abrud

Published

on

Vesti proaste la Cuprumin Abrud la. Din luna mai se vor face disponibilizari la aceasta societate, decizia fiind deja trimisa catre AJOFM Alba. 

Reprezentanţii de la Cupru Min SA au notificat AJOFM Alba cu privire la disponibilizarea a 110 angajaţi în luna mai. Compania are un efectiv de 481 de angajaţi şi va rămâne cu 371 de după aplicarea deciziei de concediere. Vestile Societatea Cupru Min Abrud a fost inclusă, la începutul anului trecut, pe o listă cu 15 companii care urmau să intre într-un program de restructurare şi reorganizare până în 2018. Erau luate în calcul concedieri colective, cu plăţi compensative pentru salariaţi. În proiectul de ordonanţă de la acea dată, se menţiona că salariaţii care urmează să fie disponibilizaţi vor beneficia de protecţia socială acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective. La Cupru Min vor putea fi angajaţi salariaţii concediaţi colectiv doar pentru activităţi de conservare, închidere, ecologizare şi monitorizare postînchidere a minelor. În restructurare sunt incluşi obligatoriu salariaţii care se încadrează în prevederile Legii 263/2010 privind pensia pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, inclusiv liderii de sindicat. Compania minieră a înregistrat profit în ultimii ani, dar este afectată din punct de vedere financiar de datoriile istorice, care se ridică la peste 12 milioane de euro

Cele mai citite

Exit mobile version