De 1 mai se deschide parcul dendrologic din Alba Iulia
Published
12 ani ago
on
By
Parcul Dendrologic – “Dr. Ioan Vlad” se va deschide oficial pentru public. Evenimentul va loc joi de 1 mai de la ora 10:00.
Municipiul Alba Iulia va oferi locuitorilor și turiștilor o varietate mai mare de oportunități de petrecere a timpului liber, combinând două avantaje majore: Cetatea Alba Carolina și ecoturismul în zona ambientală naturală a Parcului Dendrologic și Vârful Mamut. Parcul are o suprafață totală de peste 21 de ha, o resursă care să devină complemntară atracțiilor turistice localizate în Cetatea Vauban, adapostind peste 1100 de specii din toate colțurile lumii și un mare număr de păsări, în special insectivore . Accesul este foarte ușor: din drumul național care duce spre Zlatna, se face stânga înainte de Micești, pe Strada Varese, apoi dreapta pe Strada Nazareth Ilit și apoi din nou stânga, pe Strada Valea Popii, până la parc. Locatia dispune de o parcare de 600mp, alei pietonale, coșuri de gunoi, locuri de odihnă, podețe și alte amenajări. Programul de funcționare pe durata acestei veri este între orele 9-21, intrarea fiind gratuită.