CSU Alba Iulia pierde lupta pentru prima pozitie

Published

on

Rezultat si joc dezamagitor pentru baschetbalistele de la CSU Alba Iulia in intalnirea de duminica cu ICIM Arad. In acest moment locul intai este acontat de catre aradence

Plecate cu sperante mari la Arad, baschetbalistele de la CSU Alba Iulia au pierdut lupta pentru primul loc. Albaiulencele au fost învinse clar , scor 66-51, pe sferturi 20-15, 22-10, 12-12, 12-14, în deplasare cu ICIM Arad, într-o partidă restanță din etapa a XVI-a a Campionatului Național de baschet feminin, Divizia A. Meciul, considerat drept derby-ul etapei, a fost în mare parte la discreția gazdelor, care au condus pe tabelă de la un capăt la celălalt. Disputa a debutat echilibrat, primul sfert fiind foarte strâns până pe final, când ICIM-ul a luat un avantaj de 5 puncte. Campioana en-titre a României a mărit ritmul apoi în cel de-al doilea sfert, a profitat de nepermisele greșeli făcute de sportivele de la CSU și s-a distanțat decisiv pe tabelă, la pauza mare diferența fiind de 17 puncte, iar partida fiind practic jucată. La revenirea de la vestiare, cele două formații au mers aproape cap la cap, însă victoria arădencelor nu a fost pusă niciun moment la îndoială, diferența pe tebelă nescăzând niciun moment sub 10 puncte. Gazdele s-au impus astfel în derby, în urma unei partide nu foarte bune calitativ, dominată de multe ratări și greșeli individuale, dar și de echipă. Cu această înfrângere, trupa lui Miroslav Popov ratează șansa de a urca pe prima poziție a clasamentului Ligii Naționale și rămâne pe locul 2, cu 15 victorii și 2 partide pierdute. De cealaltă parte, ICIM rămâne lider, ajungând la cel de-al 17-lea succes stagional, având în continuare o singură înfrângere. Următoare partidă din campionat pentru CSU Alba Iulia va avea loc acasă, sâmbătă, 15 februarie 2014, cu Olimpia Brașov. 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version