Connect with us

CSU Alba Iulia, medalie de bronz

Published

on

csu-alba-iulia-medalie-de-bronz

Medalie de bronz cucerita de CSU Alba Iulia in campionatul romanesc de baschet feminin. Echipa universitară a invins, scor 77-65 pe sferturi 13-22, 22-14, 20-16, 22-13, in deplasare, pe Sepsi SIC Sf. Gheorghe, in meciul 2 din Finala Mică din Liga Nationala, a incheiat sezonul pe poziția a treia si a cucerit in premieră o medalie in campionat. 

csu-alba-iulia-medalie-de-bronz

Trupa antrenată de Miroslav Popov a reușit astfel să încheie în doar două manșe, scor 2-0, disputa cu covăsnencele și să își adjudece ultimul loc pe podium. Partida din Sala ”Katy Szabo” din Sf. Gheorghe a început în forță pentru gazde, care au încercat să profite de aportul publicului și au trecut rapid în avantaj pe tabelă, părând că sunt capabile să egaleze scorul general. După primul sfert Sepsi avea un avantaj de 9 puncte, însă încet, încet, universitarele au reușit să își revină, să repare ceva în apărarea deficitară în debut de meci și s-au redresat până la pauza mare, când scorul arăta 36-35 pentru gazde. După revenirea de la cabine, sportivele din Alba Iulia au trecut ușor la cârma jocului și au luat avans pe tabelă, pe care nu l-au mai cedat până în final. Victorie la diferență de 12 puncte pentru CSU care reușește o nouă performanță în acest sezon, după cucerirea trofeului din Liga Europei Centrale, și anume cucerirea medaliei de bronz în campionat. De cealaltă parte, Sepsi este nevoită să termine sezonul pe poziția a patra, în afara podiumului și rămâne cu medalia de argint cucerită în Cupa României.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com