Connect with us

Creanţele şi penalităţile impuse fermierilor au fost anulate

Published

on

creantele-si-penalitatile-impuse-fermierilor-au-fost-anulate

Vesti bune pentru fermierii din Alba.Odata cu promulgarea legii nr. 48/17.04.2014, privind unele măsuri referitoare la platile nationale directe complementare in sectorul zootehnic, a luat final calvarul la care au fost supusi fermierii si producatorii agricoli care au fost obligati sa returneze subventiile datorita nedeclararii datoriilor la primării si bugetul statului. 

 

creantele-si-penalitatile-impuse-fermierilor-au-fost-anulate

 

Titlurile de creanță,notificările de punere în întârziere emise de APIA urmare a deciziilor emise de Camerele de Conturi Județene sunt anulate prin efectul prezentei legi. Sumele recuperate sau depuse voluntar de către beneficiari se restituie. Plata sumelor prevăzute, conform legii, în cunantum de 26.877 mii lei se realizeazăpână la 31 decembrie 2014. Specialiști din cadrul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale lucreaza la elaborarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor prezentei legi, urmând ca cel mai probabil la sfârșitul acestei luni legea să fie aplicatăașa cum a fost ea adoptată. Beneficiarii, care în momentul de față se află la diferite termene în instanțele de judecată, pot face trimitere în susținerea argumentelor la prevederile actualei legi. În județul Alba, circa 560 de fermieri, care beneficiaseră de subvenții, primiseră notificări pentru a da înapoi banii primiți, deoarece nu ar fi declarat, atunci când depuseseră dosarele pentru a obține suvențiile, că aveau datorii faţă de autorităţile publice.

 

 

Advertisement

 

 

 

 

 

Advertisement

Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com