Concert pascal la Teiuș

Published

on

Inainte de saptamana patimilor, in duminica Floriilor, la Teius a avut loc un concert cu teme pascale. Concertul a adus in sufletele participantilor, anticipat, bucuria Invierii Domnului.

 

Teiușeni si nu numai au participat la un concert de pricesne, misse, oratorii şi cantate, oferit de artiştii şi Cvartetul Filarmonicii Regale Alba Iulia. Evenimentul a avut loc într-un spaţiu încărcat de sacralitate, la Biserica Ortodoxă “Sfânta Treime” din oraş. In cadrul concertului i-au incantat pe spectatori Diana Dava Barb – pian, Denisa Băla – soprană, Maria Cristina Stroia – soprană, Ioan Chiciudean – tenor, Ruben Ciungan – bariton şi Cvartetul Filarmonii Regale Alba Iulia, Elena Borz – vioară, Raluca Sfiriac – vioară, Mihaly Teri – violă, Ovidiu Borz – fagot.

Primarul orasului Teius, Mirel Hălălai a spus ca acest eveniment este dovada ca arta si religia se intrepătrund

Evenimentul a fost organizat de Primăria şi Consiliul Local al oraşului Teiuş şi Asociaţia Filarmonica Regală de Alba Iulia, în parteneriat cu Biserica greco-catolică Teiuş.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version